o BAMBUSIEBAMBUS 

czy wiedzą Państwo, że:

Tempo wzrostu bambusa jest zadziwiające, ponad 30 centymetrów na dzień!

Jeśli kiedykolwiek marzyli Państwo o zamieszkaniu w chatce z trawy – oto okazja – bambus właściwie jest rodzajem olbrzymiej zdrewniałej trawy.

Znanych jest ponad 1400 gatunków bambusa, ale może ich być nawet więcej.

Kłącza korzeni niektórych bambusów mogą żyć setki lat, wypuszczając bez ustanku nowe pędy.

Drewno uzyskane z pewnych bambusów ma wytrzymałość na naprężenia wyższą niż żelazo lub stal.

Wiele gatunków bambusa szczyci się jednym z najwyższych wskaźników fotosyntezy.

To właśnie bambus był pierwszą rośliną, jak wyłoniła się z ziemi po wybuchach bomb atomowych w Japonii.

Są gatunki bambusa, których poletko wielkości kilometra kwadratowego wytwarza rocznie materiał budowlany wystarczający na szkielet domu.

Wysokiej jakości papier jest również wytwarzany z bambusa.

Bambus wzbogaca glebę dobroczynnymi mikroorganizmami, zatrzymuje je i nadal żyje po zbiorach. Jest też źródłem bogatego i odżywczego pokarmu dla ludzi i zwierząt.

Bambusy uprawiane właściwie mogą rosnąć i być zbierane bez żadnego niekorzystnego wpływu na glebę czy środowisko.

Co roku pojawiają się nowe przemysłowe zastosowania dla bambusa.

 

Mówiąc o bambusie należy pamiętać, że:

Potrzeba 60 lat, żeby odnowić dwudziestometrowe drzewo np. dąb. Dwudziestometrowy bambus wycięty na sprzedaż odrasta jedynie 60 dni.

Aż 15 kilometrów – tyle drewna może wytworzyć w swoim życiu pojedyncze kłącze bambusa. Tyle wynosi długość całkowita tyczki, przy około 30cm średnicy.

“Drewno biedoty”, “przyjaciel ludzi”, “brat”, tak nazywa się bambus, tę cudowna roślinę rosnącą powszechnie w Afryce, Azji, rejonie Karaibów i Ameryce Łacińskiej, odpowiednio w Indiach, Chinach i Wietnamie.

Bambus jest niezwykle istotny w procesie zapewniania szybkiej pokrywy wegetatywnej dla terenów z wyciętymi lasami.

Jest pewnie z tysiąc tradycyjnych sposobów wykorzystania bambusa – od kołyski, po trumnę!

 

Bambus w legendach

W wielu kulturach azjatyckich wierzy się, że ludzie pochodzą z bambusa.
Na Filipinach pierwszy człowiek, Malakás (Silny) i pierwsza kobieta, Maganda (Piekna), jak głosi legenda - wyłonili się z połówki rozciętej łodygi bambusowej po bitwie Nieba z Oceanem.
W Malezji opowiada się historię o mężczyźnie, który śni o pięknej kobiecie śpiąc pod bambusem. Kiedy budzi się, łamie łodygę i znajduje wewnątrz właśnie tę kobietę.

W japońskiej “Opowieści o wycinaczu bambusa” (Taketori Monogatari) księżniczka z Księżyca materializuje się z lśniącego bambusa.
Wietnamski legendarny bohater, Saint Giong, zwykł walczyć bambusowa laską. Tak bardzo pragnął on wyzwolić swój kraj z rąk najeźdźców, że wykorzystał magiczne moce by natychmiast dorosnąć, kiedy miał trzy lata.
Istnieje też starodawna powiastka wietnamska (Drzewo bambusa o stu węzłach”), mówiąca o biednym młodym rolniku, zakochanym w córce właściciela ziemskiego. Dumny pan zgadza się na ślub córki z biedakiem, pod warunkiem, że dostarczy on mu ‘bambus o stu węzłach’. Z pomocą Buddy, młodzieniec łączy sto oddzielnych fragmentów bambusa w jedno drzewo i zdobywa rękę ukochanej, ale ojciec zostaje ukarany za swoja dumę i złą wolę.